ARTANKARA 12-15 MART 2020


Ülkemizde ve Ankara’da sanat piyasalarına hareketlilik getirmeyi amaçlayan ve giderek büyüyen ARTANKARA, kalitesinden ödün vermeden, yurtiçinden ve yurtdışından sanat eserlerinin seçkin örnekleriyle altıncı kez sanatseverlerle buluştu.

6. ARTANKARA Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı, galerileri ve sanatçıları sanatseverlerle buluşturmak, yaptığı projeler ve söyleşilerle de sanatsal ve estetik farkındalığı arttırmak amacıyla 12- 15 Mart tarihleri arasında ATO Congresium’da 15 ülkeden 125 galeri, müze, üniversite, insiyatif ve projenin yer aldığı, 1100’ün üzerinde sanatçının ağırlandığı fuarda, 4500’in üzerinde eser sanatseverlerle bir araya geldi. Her yıl bir öncekinden daha etkili bir sanatsal buluşma platformu haline gelen ARTANKARA, bu yıl yaşanan Corona virüsü ile ilgili tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 30 oranında büyüdü. Geçen yıl 51.400 kişinin ziyaret ettiği fuarı, bu sene yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen 18.500 kişi ziyaret etti. Sanat, sanatçı ve sanat eserlerinin çeşitli boyutlarda tartışıldığı fuarda 25 söyleşi, 22 etkinlik, 4 Çağdaş Sanat Projesi ve 2 Sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirildi.

ARTANKARA 2020 bu sene temasını “sahiplenme” olarak belirledi. “Sahiplenme” , gerek sanatçının kendi bireysel anlayışıyla çevresini sahiplenme sürecini, gerek bu bağlamda yarattığı düşündürücü eserlerini ve gerekse sanatın, sanatçının ve sanat eserlerinin sanat kurumları ve toplum tarafından sahiplenmesini sanat dünyasının gündemine getirdi. Gençlere yönelik düzenlenen üniversite öğrencilerine yönelik “Sahiplenme” temalı yarışma kapsamında da gönderilen eserler, seçici kurul tarafından değerlendirildi ve 15 tanesi özel bölümde sergilendi.

11 Mart 2020 Saat 16:00’da ön izlemeyle açılan fuar 19:00’da açılış töreni sonra da kokteyl ile devam etti. Fuarın 3 kategoride geleneksel olarak verdiği ödüller sahiplerini buldu.Fuar, 12-15 Mart tarihleri aralığında saat 10.00 ile 20.00 arasında sanatseverler ile buluştu.

Açılış konuşmalarında fuarla ilgili bilgi veren yönetim kurulu başkanı Bilgin Aygül ve Prof.Dr. Hasan Pekmezci’den sonra Güzel Sanatlar Genel Müdür Yrd. Dr.Alper Özkan, Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş açılış konuşmalarını yapmış, daha sonra ödül törenine geçilmiş ve Prof.Dr.Hasan Pekmezci’nin ödül sanatçılarını ve kurumlarını takdim etmesiyle Sanata Katkı Kurum Onur ödülü Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’ne Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Mansur Yavaş tarafından Başkan Sn.Ahmet Ataç’a verilmiş, Sanatçı Onur Ödülü Heykeltraş Sn.Metin Yurdanur’a Eski Devlet Bakanlarından Sn.Kürşad Tüzmen tarafından, Kurum Onur Ödülü Hüsamettin Koçan’ın Bayburt’ta yaptırdığı Baksı Müzesine ATO Başkanı Sn.Gürsel Baran tarafından Sn.Osman Dinç’e takdim edilmiştir.

Ato Congresium’un üç katını kullanan fuarın açılışı dört binin üzerinde davetliyle yapılmış çağdaş sanat eserleri ilgiyle izlenmiştir.